Co to jest prowizja za udzielenie kredytu?

Prowizja za udzielenie kredytu jest dodatkową opłata pobieraną przez bank lub pożyczkodawcę przy zawieraniu umowy. Najczęściej jest ona wyrażona w procentach, zaś pożyczkodawca może zdecydować o jej obniżeniu jeśli zdecydujesz się na zakup dodatkowych produktów, np. karty kredytowej lub dodatkowego ubezpieczenia.

Ubiegając się o jakikolwiek kredyt, samochodowy, hipoteczny, czy nawet zwykłą pożyczkę pozabankową, musisz liczyć się z szeregiem kosztów, które będziesz musiał ponieść. Jednym z najpopularniejszym jest prowizja za udzielenie kredytu pożyczki. Czym ona jest i czy można jej uniknąć?

Prowizja kredytowa – czym jest prowizja?

Najpierw należy zadać sobie pytanie czym jest prowizja bankowa i czy każdy bank ją pobiera? W największym skrócie prowizja to jednorazowa opłata naliczana przez bank z tytułu udzielenia kredytu lub pożyczki. Podstawowa wysokość prowizji jest wyrażana procentowo w stosunku do wysokości kredytu. Kwota prowizji najczęściej powiększa kwotę udzielonego kredytu. Prowizjami będą także cykliczne opłaty naliczane w przypadku umów o kartę kredytową, limit obrotowy w rachunku.

Od niedawna, wysokość prowizji jako jednego z dodatkowych kosztów zwiększających wysokość kredytu została ograniczona ustawowo.

Aktualnie suma wszystkich pozaodsetkowych kosztów kredytu (w tym także prowizji) wynosi :

  • 25 proc. kwoty bazowej zobowiązania,
  • 30 proc. całego kapitału kredytu, czyli całej kwoty pożyczanej od banku czy firmy pożyczkowej.

 

Czy można zaciągnąć kredyt bez prowizji?

Banki często używają argumentu obniżania prowizji jako narzędzia do przyciągania uwagi klienta.

Dziś wiele instytucji finansowych i banków oferuje produkty bez prowizji, ale także i bez żadnych dodatkowych kosztów ani nawet odsetek. Dzięki temu kwota którą musisz oddać wynosi dokładnie tyle ile pożyczyłeś od pożyczkodawcy lub od banku.

Sprawdź pożyczki bez prowizji

Sprawdź też te oferty
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 3 mies

do 6mies

1
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 1500.00

do 20000.00

okres:

od 6 mies

do 48mies

2
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 3000.000

do 60000.00

okres:

od 24 mies

do 60mies

3
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 30 dni

do 12mies

4