Jak budować pozytywną historię kredytową?

Jak budować swoją pozytywną historię kredytową? Biernie czekać aż bazy zapomną o starych zaległościach? Otóż można aktywnie działać. 

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo ważne, w perspektywie planów o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Uzyskanie kredytu hipotecznego z roku na rok staje się coraz trudniejsze. Banki stawiają coraz to bardziej rygorystyczne wymagania, dotyczące wysokości wkładu własnego i zdolności kredytowej. Od jej oceny w dużej mierze zależy to, czy kredyt lub pożyczka zostanie udzielona. Sprawa dotyczy nie tylko kredytów hipotecznych, gdzie obostrzenia banków wymagają niemal krystalicznej historii, ale także niemal „codziennych” kredytów konsumpcyjnych. Większość instytucji finansowych z nieufnością spogląda na osoby nie posiadające żadnej historii kredytowej. 

Co więc pozostaje? Jak zacząć?

Między innymi z tego powodu warto od najmłodszych lat budować pozytywną historię kredytową. Jak można to zrobić? Przede wszystkim podejmując zobowiązania finansowe, które będą terminowo regulowane. Nie oznacza to potrzeby kupowania zbędnych sprzętów. 

Jest kilka rozwiązań, które pomogą w budowaniu historii : 

Karta kredytowa

Można skusić się o kartę kredytową i korzystać z niej jak z normalnej płatniczej. Można jednak zdecydować się na kartę kredytową i aktywnie nią płacić w zamian stosowania gotówki lub karty do konta. Ważne aby limit był niewysoki, tak aby w razie potrzeby możliwe było szybkie i jednorazowe zamknięcie kredytu, a także żeby zminimalizować opłaty związane z prowadzeniem rachunku karty kredytowej. 

Raty 0%

Planujesz zakup drobnego AGD do domu? Czajnik? Suszarka? Skorzystaj z zakupów na raty 0%, które bardzo często znaleźć można w elektromarketach. Takie raty łatwo jest dostać, a np. sześć terminowo spłaconych rat za lokówkę skutecznie doda Ci punktów przy analizie ryzyka kredytowego w przyszłym kredycie.  Istotne jest, aby wszystkie raty były płacone w terminie. Spłata umowy ratalnej przed terminem też nie jest mile widziana.  

Informacja pozytywna w biurach informacji gospodarczej

Płacisz terminowo za kablówkę, prąd, internet lub telefon i gdzieś trafiłeś na informację że Twój dostawca usług współpracuje z którymś z biur informacji gospodarczej? Może z KRD, ERIF albo InfoMonitorem? Możesz zwrócić się do dostawcy swoich usług, aby przekazał na Twój temat pozytywną informację do biura informacji gospodarczej z którym współpracuje. Jeśli np. operator kablówki współpracuje z którymś z biurem, nie może odmówi przekazania do niego pozytywnej informacji jeśli Ty się o to zwrócisz. Informacja pozytywna zamieszczona w biurach informacji gospodarczej zaczyna na rynku odgrywać coraz większe znaczenie. 

Kluczem do sukcesu w budowaniu pozytywnej historii kredytowej i płatniczej jest przede wszystkich systematyczność i terminowość w regulowaniu okresowych zobowiązań takich jak raty kredytów, pożyczek, ale także innych zobowiązań pozabankowych, takich jak rachunki za prąd, telefon internet. 

Warto dbać również o ten swój wizerunek.

 

Sprawdź też te oferty
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 3 mies

do 6mies

1
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 1500.00

do 20000.00

okres:

od 6 mies

do 48mies

2
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 3000.000

do 60000.00

okres:

od 24 mies

do 60mies

3
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 30 dni

do 12mies

4