Jak negocjować z firmą windykacyjną?

Sytuacje losowe niejednej osobie krzyżują plany i sprawiają, że nie udaje się dotrzymać ustalonego terminu spłaty pożyczki, kredytu czy jakiegokolwiek innego zobowiązania. Do akcji wkracza wówczas często firma windykacyjna, której zadaniem jest możliwie szybko skłonić Cię do spłaty zaległości. Jak się zachować? Jak z nimi rozmawiać?

Reagowanie z wyprzedzeniem daje największe szanse powodzenia

Najlepszym sposobem jest jak najwcześniejsze reagowanie. Jeśli tylko już wiesz, że z jakichś przyczyn nie uda Ci się spłacić pożyczki lub raty w terminie, skontaktuj się z wierzycielem i postaraj się wspólnie z nim odszukać rozwiązanie. 

Więcej na temat reagowania przed terminem pisaliśmy w naszym poście : Spóźniłem się z ratą pożyczki. Co teraz?

A co jeśli termin spłaty już upłynął?

Ignorowanie tematu nie pomoże

A może nawet zaszkodzić. Unikanie kontaktu z wierzycielem lub firmą windykacyjną może w krótkim czasie skutkować skierowaniem sprawy na dalszy etap działań windykacyjny, w tym skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego lub przekazaniem informacji o zadłużeniu do któregoś z biur informacji gospodarczej. Dlatego jeśli tylko skontaktował się z Tobą Twój wierzyciel, lub firma windykacyjna w jego imieniu, to podejmij ten kontakt. 

Konstruktywna postawa jest najlepszą drogą do sukcesu

Najlepiej z własnej inicjatywy zaproponuj spłatę w możliwie krótkim terminie. Musisz mieć na względzie, że wierzyciel nie ma obowiązku zgadzać się na tę propozycję, bo raz już umawialiście się na termin i to Ty nie dotrzymałeś ustaleń. Niemniej jednak, konstruktywne podejście do spłaty i pozytywna wola załatwienia tematu bardzo sprzyja pozytywnemu załatwieniu sprawy. 

Porozumienie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak tylko obustronnie z wierzycielem zgodzicie się na wspólne warunki spłaty należnej kwoty, warto te ustalenia spisać w formie ugody, lub przynajmniej oświadczenia ze strony firmy windykacyjnej, że zgadza się na takie a nie inne warunki spłaty. Jeśli wierzyciel nie jest skłonny pisemnie potwierdzić ustaleń, zawsze możesz zarejestrować tę rozmowę telefoniczną z konsultantem. Pozwoli to na zachowanie dowodu podjęcia obustronnych ustaleń na okoliczność spłaty. 

Bądź rzetelny

Bardzo istotne jest, abyś dotrzymywał podjętych ustaleń. Dlatego jeśli umówisz się z wierzycielem lub windykatorem na częściową lub całościową spłatę w określonym terminie, to powinieneś tego terminu dotrzymać. Z tego samego powodu, jeśli windykator próbuje wymusić na Tobie wpłatę w jakimś bliskim terminie – a niemal zawsze będzie starał się to zrobić, a Ty już wiesz, że w tym terminie na pewno nie uda Ci się zorganizować tych środków, to nie składaj deklaracji, której nie będziesz w stanie dotrzymać. Złamanie deklaracji bardzo negatywnie wpłynie na późniejsze negocjacje w sprawie spłaty, a wierzyciel na pewno w negocjacjach wykorzysta fakt, że kolejny raz nie dotrzymałeś ustaleń. 

 

Windykator też człowiek

Musisz także pamiętać, że zadaniem pracowników windykacji, bez względu czy to firmy windykacyjnej, czy bezpośrednio pożyczkodawcy, jest jak najszybsze zmobilizowanie Ciebie do spłaty. Są oni do tego właśnie wyszkoleni i z tego rozliczani. Te negocjacje nie będą więc łatwe i czasem mogą trwać dłuższą chwilę. Musisz jednak pamiętać, że nawet wierzyciel w osobie firmy windykacyjnej, również ma szereg granic, których nie wolno mu przekroczyć w negocjacjach z Tobą, jako osobą która zalega z płatnościami. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym poście : Co wolno windykatorowi?

Sprawdź też te oferty
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 3 mies

do 6mies

1
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 1500.00

do 20000.00

okres:

od 6 mies

do 48mies

2
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 3000.000

do 60000.00

okres:

od 24 mies

do 60mies

3
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 30 dni

do 12mies

4