Jak sprawdzić czy jestem w ERIF?

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. To jedno z kilku działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Jak każde z nich, działa na podstawie obowiązujących przepisów. Przepisy dają każdemu konsumentowi, czyli osobie fizycznej możliwość nieodpłatnego pobrania informacji na swój temat. 

Za darmo, ale nie za często

Możliwość darmowego pobrania informacji na swój temat przysługuje tylko raz na pół roku. jeśli chcesz zrobić to częściej, musisz przygotować się na niewielkie koszty. ale o tych za chwilę. 

Jakie informacje o sobie znajdę w ERIF?

Pobierając informacje na swój temat, w każdym biurze informacji gospodarczej możesz znaleźć na swój parę rodzajów informacji. Mogą to być np. 

  • Informacje negatywne – Informacje o Twoich zadłużeniach, które były dopisane przez wierzycieli, wobec których nie uregulowałeś swoich należności. Te informacje bardzo negatywnie wpływają na Twoją ocenę zdolności i wiarygodności finansowej. Większość firm pożyczkowych, instytucji finansowych i multimedialnych nie będzie zainteresowane zawieraniem z Tobą jakiejkolwiek umowy.
  • Informacje pozytywne – Informacje o tym, że terminowo wywiązujesz się ze swoich zobowiązań. Może to być np. informacja o terminowo spłaconej pożyczce, albo zapłaconym w terminie rachunku telefonicznym. Informacje pozytywne wpływają tylko pozytywnie na Twoją ocenę ryzyka i wiarygodności finansowej. Warto więc zbierać takie informacje, bo pomagają one na rynku i w obrocie finansowym. Więcej o informacjach pozytywnych znajdziesz w naszym wpisie : Co to jest informacja pozytywna?
  •  Informacje z rejestru zapytań – Rejestr Zapytań to historia zapytań o Ciebie w bazie ERIF, jakie były składane w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jeśli ubiegałeś się gdzieś w ciągu ostatniego roku o pożyczkę i byłeś sprawdzany w ERIF, to tutaj znajdziesz informację na temat tego zapytania, oraz jakie informacje wówczas zobaczyła firma pożyczkowa, w której chciałeś otrzymać pożyczkę. Rejestr Zapytań jest o tyle istotny, że możesz zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami posłużenia się Twoimi danymi lub kradzieży tożsamości. Jeśli w Rejestrze Zapytań znajdziesz zapytanie, które odbyło się bez Twojej wiedzy, zgody lub nie wiesz nic na temat firmy, która składała to zapytanie, wówczas powinieneś jak najszybciej skontaktować się z Tą firmą, aby wyjaśnić okoliczności, w jakich składała zapytanie i jak najszybciej wyjaśnić sprawę. 

 

Jak uzyskać informacje?

1. Zakładając konto w serwisie Infokonsument.pl – To serwis przeznaczony dla osób fizycznych chcących skorzystać z usług ERIF. Zakładając bezpłatne konto w serwisie Infokonsument możesz raz na pół roku bezpłatnie pobrać informacje na swój temat zupełnie bez wychodzenia z domu. Aktywacja konta i potwierdzenie tożsamości możliwe jest za pomocą m.in. przelewu autoryzacyjnego z konta bankowego, albo poprzez wysłanie skanu swojego dowodu osobistego. Pobranie informacji na swój temat częściej niż raz na pół roku to koszt w wysokości po 3 zł (wg stanu na 22-07-2019r.) za raport na swój temat oraz za raport z Rejestru Zapytań. To jest najszybsza i najwygodniejsza droga do uzyskania informacji na swój temat. 

2. Korespondencyjnie, wysyłając wniosekNa stronach ERIF, znajdziesz wniosek konsumenta o ujawnienie informacji na własny temat. Taki wniosek należy wypełnić i załączyć o niego kopię dokumentu tożsamości, a następnie wysłać na adres ERIF BIG S.A. w Warszawie, przy Placu Bankowym 2. Zapytanie raz na pół roku jest bezpłatne, jeśli zaś chciałbyś taką informację częściej, wówczas musisz wcześniej dokonać przelewu po 6,49 zł za raport na własny temat oraz 6,49 zł za raport z Rejestru Zapytań. 
 

3. Osobiście w siedzibie biura w Warszawie, przy Placu Bankowym 2. Na miejscu od ręki dostaniesz informacje na własny temat. Analogicznie jak przy wniosku korespondencyjnym, zapytanie częściej niż raz na pół roku to koszt to po 6,49 zł za raport z ERIF oraz 6,49 zł za raport z Rejestru Zapytań. 

Sprawdź też te oferty
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 500.00

do 5000.00

okres:

do 7 dni

do 30dni

1
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 1500

do 10000

okres:

do 6 mies

do 30mies

2
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200

do 10000

okres:

do 1 dnia

do 30dni

3
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 250.00

do 10000.00

okres:

do 1 dnia

do 30dni

4
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 300.00

do 5000.00

okres:

do 14 dni

do 30dni

5