Różnice między BIK a BIG

Banki i firmy pożyczkowe przy rozpatrywaniu wniosków o udzielenie finansowania weryfikują rzetelność swoich potencjalnych klientów. Negatywne informacje w bazach BIG lub BIK może wskazywać, że klient może mieć problemy ze spłatą przyszłych zobowiązań.

Efektem tego jest żądanie ze trony pożyczkodawcy o dostarczenie dodatkowych dokumentów lub zabezpieczeń, lub nawet odmowa udzielenia pożyczki lub kredytu. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoją wiarygodność płatniczą i informacje jakie na Twój temat zamieszczone są w baza BIG i BIK, ale czym one się różnią?

Biuro Informacji Kredytowej S.A.(w skrócie BIK)

działa na podstawie Ustawy Prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 r. i zostało powołane przez Związek Banków Polskich

Biuro Informacji Gospodarczej (w skrócie BIG)

to rodzaj instytucji działającej na zasadach określonych w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Wbrew obiegowej opinii, nie ma jednego „głównego” biura informacji gospodarczej, lecz funkcjonuje kilka podmiotów tego rodzaju. Na rynku jest sześć biur informacji gospodarczej : ERIF BIG S.A., BIG Infomonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. (KRD), Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG), Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG (KIDT). Każde z biur jest spółką w 100% prywatną spółką prowadzącą działalność gospodarczą, a nie instytucją państwową.

Jakie informacje znajdziesz w BIKu, a co w BIGach?

BIK gromadzi wszystkie informacje, które składają się na Twoją historię kredytową. Banki, SKOKi i część firm pożyczkowych przekazują do BIKu informacje o spłacanych przez Ciebie kredytach, pożyczkach, także tych które poręczyłeś, także informacje o kartach kredytowych, liniach debetowych. Dane te obejmują informacje o wszelkich opóźnieniach, ale także informacje o wszystkich terminowo spłaconych ratach i zobowiązaniach.

Biuro Informacji Gospodarczej nie gromadzi historii, lecz aktualne i bieżące informacje gospodarcze na swój temat. Będą to informacje zarówno pozytywne jak i negatywne. Negatywny wpis do BIG może być przekazany z tytułu nieuregulowanych rat, kredytów, pożyczek czy np. rachunków za inne zobowiązania np. za gaz, prąd, telefon czy też wszystkich innych zobowiązań finansowych które nie zostały opłacone w terminie. Informacje o tych zobowiązaniach pozostają dopisane do bazy tak długo jak długo nie spłacisz zadłużenia.

Sprawdź też te oferty
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 3 mies

do 6mies

1
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 1500.00

do 20000.00

okres:

od 6 mies

do 48mies

2
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 3000.000

do 60000.00

okres:

od 24 mies

do 60mies

3
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 30 dni

do 12mies

4