Spóźniłem się z ratą pożyczki, co teraz?

Czasem zdarzy się, że życie zaskoczy nas scenariuszem którego nie mogliśmy przewidzieć, przez co nie będziemy w stanie wywiązać się z zaciągniętej pożyczki w ustalonym terminie. Co wtedy robić? Jak się zachować?

Termin zapłaty jeszcze nie upłynął, ale już wiem że nie spłacę pożyczki

Jeśli nie upłynął jeszcze termin spłaty, a Ty już wiesz że nie uda Ci się na czas zorganizować środków potrzebnych do spłaty pożyczki lub raty, skontaktuj się z wierzycielem. Część firm pożyczkowych ma możliwość odroczenia terminu spłaty lub ustalenia nowego terminu spłaty rany. Zazwyczaj jest przy tym pobierana drobna opłata, ale najczęściej jest ona znacznie niższa od kosztów i odsetek które będą naliczane na zwłokę. Co bardzo istotne – większość pożyczkodawców daje szansę na odsunięcie terminu spłaty tylko w sytuacji jeśli ten termin jeszcze nie upłynął. Bardzo ważne jest zatem, aby działać szybko.

Termin zapłaty już upłynął

W tej sytuacji również powinieneś skontaktować się z wierzycielem, poinformować o przyczynach opóźnienia i poinformować na kiedy uda Ci się zorganizować środki na spłatę zobowiązania. Najczęściej wierzyciel, czy pracownik odpowiedzialny za windykację tego zobowiązania będzie oczekiwał natychmiastowej spłaty, albo przynajmniej w terminie znacznie krótszym niż zaproponowany przez Ciebie. Ale takie już jest jego zadanie, musisz się z tym pogodzić, ale nie oszukujmy się – z pustego i Salomon nie naleje. Więc jeśli wiesz, że środki na spłatę zadłużenia będziesz miał 10. dnia miesiąca i nie wcześniej, to nie składał pracownikowi windykacji deklaracji, której wiesz że nie będziesz w stanie spełnić.

Przydatne informacje znajdziesz także w artykule : Jak negocjować z firmą windykacyjną?  oraz Co wolno windykatorowi?

 

Sprawdź też te oferty
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 3 mies

do 6mies

1
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 3000.000

do 60000.00

okres:

od 24 mies

do 60mies

2
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 1500.00

do 20000.00

okres:

od 6 mies

do 48mies

3
Możliwy zakres pożyczki

kwota:

od 200.00

do 5000.00

okres:

od 30 dni

do 12mies

4